Túra na Sliezsky dom pri Velickom plese

0
11123
tura-na-sliezsky-dom-vysoke-tatry

Miesto pre mnohých až príliš obľúbené a preľudnené, pre iných zaujímavá destinácia na víkendovú prechádzku, pre ďalších ideálny „basecamp“ pri výstupe na najvyšší bod Slovenska. Nech už sú však dôvody akékoľvek, Sliezsky dom je veľmi obľúbenou a často navštevovanou tatranskou destináciou. Zaujímavý je predovšetkým svojou polohou v nadmorskej výške 1670 metrov, ktorá ho činí najvyššie položeným horským hotelom na našom území. Navyše leží nad pásmom lesa na brehu nádherného a priezračne čistého Velického plesa obklopeného úžasnou scenériou vysokých hôr, ktorú umocňuje zurčiaci Velický vodopád.

sliezsky-dom-velicke-pleso-vysoke-tatry

Zaujímavosť: Hoci Sliezsky dom je najvyššie položeným hotelom na Slovensku, v skutočnosti môžete prenocovať na ešte vyššom bode, a to samotnom vrchole Lomnického štítu. Nenachádza sa na ňom síce hotel, ale dve komfortné a plne vybavené izby s výhľadom, ktorý by ste už asi inde u nás nenašli.

Ako sa dostať na Sliezsky dom

K Sliezskemu domu vás privedie hneď niekoľko orientačne jednoduchých chodníkov. Najpoužívanejšia (zelená) trasa začína neďaleko vlakovej staničky v Tatranskej Polianke a do cieľa vás v závislosti od Vašej kondície privedie v priebehu 1,5 až 2,5 hodiny. Výškový profil tejto trasy je veľmi mierny, na necelých piatich kilometroch prekonáte výškový rozdiel približne 650 metrov. Trasa je veľmi príjemná aj počas horúcich letných dní, nakoľko poväčšine vedie hustým lesom. Menšia nevýhoda spočíva v tom, že veľkú časť cesty si neužijete takmer žiadny výhľad, všetko vám, ale nakoniec vynahradí scenéria, ktorú ponúka cieľ cesty. Ak navyše milujete prechádzky lesom, inú cestu ani nehľadajte.  Čerešničkou tejto trasy je divoký Velický potok, ktorý nám do cesty vojde hneď dvakrát.

velicky-potok-vysoke-tatry
Velický potok

Miernejší variant označený žltou turistickou značkou so začiatkom v Starom Smokovci vás poteší podobným prevýšením nepresahujúcim 700 metrov. Vzdialenosť k Sliezskemu domu si však predĺžite o dva kilometre a tak vám pravdepodobne zaberie aj viac času.

Posledná trasa vedie po Tatranskej magistrále z Hrebienku priamo na Sliezsky dom. Tento úsek magistrály meria šesť kilometrov, na ktorých prekonáte výšku menej než 500 metrov. V prípade, že využijete pozemnú lanovku, ktorá v pravidelných intervaloch vyráža na Hrebienok zo Starého Smokovca. Ak sa však rozhodnete lanovku vynechať, budete si musieť pripočítať 2,5 kilometra a 290 metrov prevýšenia. Vo výsledku bude táto trasa tou najdlhšou s pomerom 770 výškových metrov na 8,5 kilometri. Zdolanie tejto trasy vám s prestávkami môže pokojne trvať aj štyri hodiny.

https://www.instagram.com/p/B0vwjQgnDWC/

Kam ďalej zo Sliezskeho domu

V prípade, že sme sa ktoroukoľvek trasou úspešne dopracovali až k našej destinácii, máme hneď niekoľko možností na zaujímavé výlety. Prvou možnosťou je vydať sa hlbšie do útrob Velickej doliny. Po ostrejšom úvodnom stúpaní sprevádzaní zurčiacim Velickým vodopádom sa nám otvorí nádherná horská lúka s pokojne tečúcim potokom chránená majestátnym Gerlachovským masívom zo západu a desiatkami rôznych vežičiek a štítov, vrátane Bradavice a Granátových veží, z východu.

velicka-dolina-vysoke-tatry
Velická dolina

Pokiaľ máme na tomto mieste stále dostatok času a počasie nám praje, môžeme sa vydať ďalej po žltej značke až na Poľský hrebeň, prípadne sa odhodlať až na vrchol neďalekej Východnej Vysokej, odkiaľ sa nám otvárajú výhľady nielen do Velickej, ale aj do Veľkej Studenej a Litvorovej doliny. Ako na dlani máme taktiež Gerlachovský štít, Bradavicu a desiatky ďalších štítov.

Ďalším tipom na výlet v okolí Sliezskeho domu je možnosť pokračovať po magistrále smerom k Batizovskému plesu, kde môžeme pozorovať masívy Končistej, Batizovského štítu a Gerlachu. V prípade, že máme stále dosť síl a času na pokračovanie, po magistrále sa bez väčších problémov môžeme dostať až na Ostrvu s nádherným výhľadom do Mengusovskej a Zlomiskovej doliny.

Náš tip: Ak by ste boli ochotní vymeniť nohy za kolesá, k Sliezskemu domu vedie z Tatranskej Polianky modro značená cyklotrasa s asfaltovým povrchom. Na trase dlhej 7 kilometrov vás čaká výškový rozdiel 700 metrov. Cyklotrasa síce na niektorých miestach pripomína ementál, no je zjazdná dokonca aj na cestnom bicykli. V prípade, že bicykel nevlastníte, alebo ho len práve nemáte poruke, určite vám pomôžu v niektorej z požičovní v neďalekom Starom Smokovci.