Tipy, ako vyťažiť čo najviac z lyžovačky počas hlavnej sezóny

0
976
vytazte-co-najviac-na-svahu-turisticka-sezona

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde, strediská po celom Slovensku praskajú vo švíkoch. Umožňujú to veľmi dobré snehové podmienky na mnohých miestach a zároveň ich jednoduchá dostupnosť. Môže to však mať negatívny efekt na dojem z lyžovačky. Mnohým preplnené svahy prekážajú. Máme pre vás zopár tipov priamo od skúsených lyžiarov či personálu z hotelov a reštaurácií na svahoch ako si lyžovačku vychutnať, aj keď je práve hlavná sezóna.

Ubytujte sa v tesnej blízkosti svahu, ideálne priamo na ňom

Hotely a apartmány priamo na, či pri svahoch pochopiteľne majú väčšinou vyššie ceny. To je podľa recepčnej Klaudie (34) dôvod, prečo sa im mnohí ľudia v snahe ušetriť vyhýbajú a pri niekoľkodňovej lyžovačke sa radšej ubytujú vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov od strediska. „Neuvedomujú si však, že sa im ubytovanie môže nakoniec aj tak predražiť. Do strediska sa treba každý deň dopraviť a mnohokrát zaplatiť parkovné. Nehovoriac o tom, koľko času takýmto dochádzaním stratia.“ Ubytovanie v tesnej blízkosti ponúka veľkú výhodu – možnosť byť na svahu medzi prvými. Vyhnete sa zápcham a takisto aj problémom s parkovaním na verejných parkoviskách, čo patrí medzi najväčšie problémy počas hlavnej lyžiarskej sezóny.

ubytovanie-lyzovacka-turisticka-sezona-hotel

Ubytovanie v blízkosti svahu nakoniec nemusí byť ani také drahé, ako si mnohí myslia. „Treba len sledovať aktuálne ponuky hotelov, keďže sa môžu vyskytnúť príjemné zľavy s rôznymi bonusmi navyše. Návštevníci získajú vstup do wellnessu zadarmo či iné benefity. Oplatí sa využívať aj vernostné programy hotelov, ktoré nakoniec produkujú zľavy,“ vysvetľuje Klaudia.

Vstaňte skoro, obed odložte na neskôr

Čím skôr budete na svahu, tým viac si vychutnáte prázdny svah, to je hádam všetkým jasné. Ešte viac svahu pre seba si však ukradnete, keď nepôjdete na obed v najfrekventovanejších hodinách, pochopiteľne, okolo poludnia. Čašník Milan (29) odporúča skorší obed (brunch) alebo si výdatné jedlo dopriať po lyžovačke: „Najväčší nával mávame zvyčajne v čase od 11:45 do 13:00. Lyžiarom odporúčam dopriať si bohaté raňajky, aby na svahu vydržali. Prípadne si na svahu kúpiť len niečo menšie na zahryznutie a ísť na obed neskôr. Stravníkov je menej, tým pádom sa skôr vybavia a môžu sa hneď vrátiť na svah.“ Počas obeda sú svahy opäť prázdnejšie. Kým si iní doprajú prestávku, vy si môžete dopriať viac priestoru na zasneženom svahu.

tatranska-lomnica-ski

Anton (52) je celoživotným lyžiarom, najradšej navštevuje stredisko na Chopku, Jasnú: „Je pochopiteľné, že lyžiarov na svahoch pribúda. Lyžovať do Jasnej chodím celý život a doslova sa mi mení pred očami, neustále sa rozširuje. Pre mňa je to pozitívna zmena, lebo v nej pribúdajú možnosti. Niekedy mi prekáža to množstvo ľudí, ale aj s tým sa dá vyrovnať. Lyžiarom odporúčam voliť bočné zjazdovky a nie „hlavné ťahy“. Mojím obľúbeným tipom je nechať si poslednú jazdu „pre seba“. Tesne pred zatvorením lanoviek sa zveziem hore, kde si vychutnám západ slnka, počkám, kým sa väčšina ľudí spustí dole, a poslednú jazdu si náležite užijem, mnohokrát takmer sám na celom svahu. Pozor, nečakajte však zbytočne dlho, svahy začnú postupne upravovať ratraky, čo môže byť nebezpečné a hrozí riziko úrazu.“

strbske-pleso-ski

Navštevujte rozsiahle strediská s množstvom zjazdoviek

Na početných zjazdovkách sa stratí aj ten najväčší počet lyžiarov a snowboardistov. Výhodou je tiež výber zjazdovky podľa obťažnosti. Máloktorý lyžiar začiatočník sa vyberie na tie najťažšie zjazdovky, označené čiernou či červenou farbou. Podstatne viac sa ich bude pohybovať po ľahších, modrých zjazdovkách.

jasna-ski

Využite benefity, ktoré strediská ponúkajú – vernostné programy sa oplatia

Na záver dobrá rada. Neprehliadajte vernostné programy, ktoré ponúka mnoho stredísk. Zaznamenávať aktivity sa oplatí, zbieraním bodov môžete získať výrazné zľavy na skipassy alebo aj ubytovanie v hoteloch. Napríklad program GoPass je platný v najväčších lyžiarskych strediskách, ako sú Jasná, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. Body zbierate aj za nákup občerstvenia vo vybraných baroch či reštauráciách, prípadne ubytovaním sa v obľúbených slovenských hoteloch.

TIP: Vďaka programu GoPass dostanete po lyžovačke sumarizáciu s najazdenými kilometrami, zdolaným prevýšením a inými zaujímavými štatistikami a čerpáte aj výhody hotelového klubu GoPass. Priama rezervácia hotelov je s ním vždy výhodnejšia a ceny ubytovania lacnejšie.