Tatranská magistrála #1: turistická diaľnica pre každého

Tatranská magistrála je akousi vyhliadkovou trasou, ktorá sa doslova plazí tými najkrajšími dolinami v blízkosti našich najvyšších a najznámejších štítov a svojou červenou značkou tak spája miesta, ktoré už neodmysliteľne patria k dovolenkovým destináciám turistov každého typu, veku a národnosti. Je to trasa, ktorá nediskriminuje naozaj nikoho a privíta každého, kto má chuť objavovať viac či menej známe miesta na mape Vysokých Tatier.

cestou-na-brncalku-kezmarsky-stit-vysoke-tatry
Cestou na Brnčalku – Kežmarský štít

Staré známe faktory, ako sú vek, pohlavie či vaše predošlé skúsenosti, v konečnom dôsledku nehrajú rolu a je naozaj len na vás, aká náročná vaša trasa bude. Magistrála totiž okrem príjemných prechádzok, ktoré môžete absolvovať s deťmi alebo starými rodičmi, ponúka aj výhľady, ktoré nie sú tak celkom zadarmo a za cestu k nim zaplatíte kvapkami potu a možno aj menším otlakom.

sedlo-pod-svistovkou-vysoke-tatry
Do Sedla pod Svišťovkou

Tatranská „D1“

Na každej turistickej mape Tatier nájdeme magistrálu v podobe červeno značeného chodníka, ktorý sa vlní po južných svahoch Belianskych, Vysokých ale aj Západných Tatier. S dĺžkou viac než 80 kilometrov je bezkonkurenčne najdlhším značeným chodníkom v celom pohorí a vôbec nie je tým najľahším z nich. Jej výškový profil začína na hranici 800 metrov nad morom a privedie vás až do nadmorskej výšky viac ako 2000 metrov.

panorama-zeleneho-plesa-vysoke-tatry
Panoráma Zeleného plesa

Ak by ste sa rozhodli absolvovať celú trasu, pripravte sa na prevýšenie viac než 4300 metrov, ktoré vám magistrála pravidelne dávkuje v podobe väčších či menších stúpaní. Ak však len chcete zažiť krásu našich veľhôr, môžete si červenú trasu rozdeliť do veľmi pohodlných úsekov, ku ktorým sa dostanete z takmer každého väčšieho plesa, alebo sa môžete jednoducho a bez námahy vyviezť k trase lanovkou z viacerých vysokotatranských obcí.

Začiatok býva najťažší

Podľa vzoru tohto známeho hesla sme sa rozhodli trochu netradične začať naše spoločné „magistrálové“ dobrodružstvo od konca – zo Ždiaru, kde magistrála pretne hlavnú cestu zhruba v strede obce v tesnej blízkosti autobusovej zastávky Ždiar – Tatra.

Zo zastávky sa teda vydáme po lesnej ceste lemovanej šumom neďalekého potoka a sledujúc červené turistické značenie sa zhruba za polhodiny dostaneme do ústia Monkovej doliny, v ktorej nás vítajú prvé končiare Belianskych Tatier. Po chvíli jemného stúpania sa dostávame k drevenému premosteniu, na ktorom sa začína prvé seriózne stúpanie našej trasy, ktoré nás o tri hodiny a deväťsto výškových metrov neskôr privedie do Širokého sedla s takmer rozprávkovým výhľadom na Jahňací štít a jeho okolie.

kopske-sedlo-vysoke-tatry
Kopské sedlo

Čaká nás mierne klesanie do Kopského sedla, v ktorom sa predošlý výhľad ešte zintenzívni a okolité štíty tak vyzerajú omnoho majestátnejšie v kontraste so sýtozelenými trávnatými svahmi a kosodrevinou. Z Kopského sedla nasleduje po prekročení horizontu zjazd k Bielemu plesu a po zhruba hodine sa dostávame k príjemnému posedeniu v neskutočnej atmosfére Doliny Zeleného plesa, umocnenej bohatým jedálničkom snáď najznámejšej a najvyhľadávanejšej chaty – Brnčalky.

cestou-na-brncalku-kezmarsky-stit-vysoke-tatry
Cestou na Brnčalku – Kežmarský štít

Pokračovať sa oplatí

V prípade, že máme stále dostatok síl a odhodlania aj po dvanástich kilometroch, ktoré nás priviedli k Brnčalke, môžeme pokračovať v ďalšom stúpaní z chaty na Sedlo pod Svišťovkou, kde nás čaká posledné stúpanie v skalnom žľabe, tentokrát aj s osadenými fixnými reťazami. Vo vyšších polohách tohto žľabu sa nám pod nohami rozprestiera Dolina Zeleného plesa v celej svojej kráse, miestami však zatienená Lomnickým štítom, ktorý je našou ďalšou zastávkou.

dolina-zeleneho-plesa-tatranska-magistrala-vysoke-tatry
Dolina Zeleného plesa – v skalách vidieť cestu magistrály

Najprv nás čaká posledných pár metrov do sedla, z ktorého to máme zhruba len päť minút na vrchol Veľkej Svišťovky, a tak podľahneme pokušeniu, vďaka čomu sa dostávame na najvyšší bod magistrály s nadmorskou výškou 2036 metrov. Na severe sa nad nami týčia Lomnický a Kežmarský štít v kontraste s hlbokým útesom končiacim o viac než tisíc metrov na dne Zeleného plesa.

Z vrcholu Svišťovky nás už čaká len nekonečný zostup po skalnom chodníku magistrály a zhruba za jeden a pol hodiny nás dovedie ku Skalnatému plesu, kde máme možnosť ďalšieho občerstvenia alebo aj výletu lanovkou na vrchol Lomničáku (najlepší spôsob, akým sa na lanovku dostať, je zarezervovať si lístok cez web niekoľko dní vopred, vďaka čomu môžete navyše využívať výhody vernostného programu GO PASS). My sme sa však rozhodli, že stále nemáme dosť, a tak sa po magistrále vydávame na zostup spod Lomnického štítu až na Hrebienok, čo nám pokojnou chôdzou zaberie zhruba jeden a pol hodiny.

hrebienok-vysoke-tatry
Hrebienok

V prípade, že sa aj vy rozhodnete absolvovať rovnakú trasu, a teda Ždiar – Hrebienok, počítajte s tým, že vám toto dobrodružstvo vrátane občerstvenia, povinného oddychu a nasávania atmosféry zaberie zhruba 10 až 12 hodín. Odporúčame preto vyraziť skoro ráno a tiež sledovať predpoveď počasia. A hlavne, nezabudnite si to užiť ????

zelene-pleso-jastrabia-veza-vysoke-tatry
Zelené pleso – Jastrabia veža

Text a fotografie: pre Travelcase Martin Balko (c)