Poklady poľských Tatier, ktoré treba prebádať

0
8921

Sú podstatne menšie, no neuberá im to na kráse. Poľské Tatry majú čo ponúknuť každému, kto do nich zavíta, a v každom ročnom období. Veľhory našich susedov nás ohromujú a vábia prebádať nepoznané.

Zbaľte si ruksak, zameňte zloté a vydajte sa na potulky k našim severným susedom. Zamierte do poľských Tatier, kde na vás čaká dobrodružstvo spojené s objavovaním prírodných krás. Navyše, poľské Tatry sú známe tým, že v nich neplatia žiadne sezónne obmedzenia, čo znamená, že ich môžete navštíviť celoročne. Práve táto trojkombinácia je tým, čo Slovákov do poľských Tatier láka. Pozrieť sa na majestátne štíty z druhej strany a spoznať lokality, ktorými sa Poliaci hrdia, môžete najprv prostredníctvom našich tipov a potom na vlastné oči naplánovaním nezabudnuteľného výletu.

Tip: Ku krásam Tatier našich severných susedov môžete pokojne vyraziť v podobe jednodňového výletu aj zo slovenskej strany veľhôr. Nachádzajú sa len pár minút cesty autom. Ak budete ubytovaní v obľúbených GoPass hoteloch, budete ich mať skutočne len na skok.

Poklad Tatier: Morské oko

Kto nenavštívil Morské oko, akoby v Tatrách ani nebol. Najväčšie pleso Vysokých Tatier leží práve na poľskej strane. Niekoľkokrát do roka býva doslova preplnené turistami, pretože výlety k nemu s obľubou plánujú našinci aj domáci. Najmä počas školských prázdnin a v období dovoleniek tu stretnete masy ľudí. Pohľad na pleso si vás skutočne podmaní. Mohutné štíty zrkadliace sa na pokojnej vodnej hladine vám učarujú natoľko, že ich budete chcieť vidieť opäť.

Tip: Kým uvidíte krásy plesa, musíte za ním prejsť 10 kilometrov. Trasa k Morskému oku vedie po upravenej asfaltovej ceste, ktorú môžete zdolať peši alebo na koči.
Foto: Marek a Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=566159
Ak by ste chceli k Morskému oku vyraziť zo Slovenska, ubytovať sa môžete v Grandhoteli Praha, ktorý sa nachádza len 15,6 km od plesa.

Czarny staw pod Rysmi

Ďalší poklad poľských Tatier je ukrytý pri dobre známej výstupovej trase na Rysy. Tú každoročne navštívi početný zástup turistov, ktorí chcú zdolať najvyšší vrch Poľska. Odmenou za výstup k slovensko-poľskému hraničnému vrchu je v prvom rade nádherný výhľad a vodný skvost Czarny staw (Čierne pleso). Pleso púta pozornosť svojím typickým tmavým sfarbením, za ktoré vďačí dvom druhom siníc: Pleurocapsa polonica a Pleurocapsa minor.

Dolina Gąsienicowa

Atraktívnym miestom na pešiu turistiku a horolezecké aktivity je vyhľadávaná Dolina Gąsienicowa. Zároveň tvorí pomyselnú hranicu medzi Vysokými a Západnými Tatrami. V doline sa nachádza hlavné východisko turistických trás – rozľahlá poľana Hala Gąsienicowa, odkiaľ môžete vystúpiť na Kasprov vrch alebo do Ľaliového sedla a prejsť hrebeňom Červených vrchov.

Tip: Za zmienku stojí štvrté najväčšie pleso poľských Tatier Czarny staw Gąsienicowy. Pleso je domovom pstruhov, ktoré tu boli umelo nasadené koncom 19. storočia.
K štartovaciemu bodu do doliny sa jednoducho dostanete za hodinu cesty autom z Grandhotela Starý Smokovec.

Spiaci rytier Giewont

Národný vrch Poliakov spoznáte už z diaľky pre jeho nezameniteľný tvar. Podľa legendy, ktorá sa s ním spája, spia v Tatrách rytieri, ktorí prídu obrániť krajinu, keď bude v núdzi. Najväčší z týchto rytierov skamenel a odvtedy leží na chrbte so skríženými rukami a štítom na prsiach. Giewont je skrátka fascinujúci nielen vzhľadom na túto legendu, ale aj pre nádherné výhľady, ktoré budete mať z jeho vrcholu ako na dlani. Nečudo, že Poliaci aj Slováci priam bažia po výstupe naň a často neváhajú stáť v dlhočiznom rade pod vrcholom, len aby uvideli jeho majestátnosť.

Tip: Vyhnite sa výstupu na Giewont pri nepriaznivom počasí. Na vrchole Giewontu sa vyníma 15 metrov vysoký kríž, ktorý počas búrky pôsobí ako bleskozvod.
K štartovaciemu bodu, ktorým môže byť parkovisko pri hájovni Mała Łąka v Kościelisku, sa dostanete autom za približne 1 hodinu 20 minút z Hotela Bešeňová.

Zakopané

Všetci vieme, že druhá strana Tatier láka návštevníkov nádhernou prírodou a nespočetnými možnosťami zaujímavých výletov. Tí, ktorí radi spoznávajú históriu a kochajú sa pohľadom na osobitú tatranskú architektúru, si nenechajú ujsť príležitosť zastaviť sa aspoň na malú chvíľu v Zakopanom. Tatranské mestečko s pôvodnou drevenou zástavbou je pulzujúcim srdcom Tatier.

Neutíchajúci ruch panuje na hlavnej ulici Krupówki, kde si v niektorej z vychýrených kaviarničiek môžete dopriať chutnú kávu alebo si pochutnať na sladkom koláčiku. Po krátkom občerstvení sa priam žiada prezrieť si aj historické pamiatky. Medzi najvýznamnejšie patrí Kostol Panny Márie Čenstochovskej, Kostol Najsvätejšej rodiny či nevšedný „dom hore nohami“. Rôznorodosť mestečka iba podčiarkuje atmosféru poľských Tatier a robí z nich jedinečné miesto na návštevu.

Zakopané je len 1 hodinu cesty autom z Grandhotela Praha.
(Foto: Mgiganteus – Vlastné dielo, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1544878)
Tip: Poľsko je aj perfektným miestom na lyžovačku. Pokiaľ by ste chceli vyskúšať aj iné hory ako Tatry, atraktívnym miestom na lyžovačku je i stredisko Szczyrk v poľských Beskydách. Ide o pomerne veľké stredisko, keďže disponuje 22 km zjazdoviek, pričom najdlhšia trať je dlhá 5,3 km. Stredisko prechádza výraznou modernizáciou, pribúdajú nové lanovky a budovy s komplexnými službami pre návštevníkov. Cenovo sa určite vyplatí nákup cez vernostný program GoPass, na základe ktorého sa dostanete k najvýhodnejším flexibilným cenám – cena za skipas vo zvolený deň závisí od podmienok a vyťaženosti strediska. Naším tipom na výhodnú kombináciu ubytovanie + lyžovanie je hotel Gronie, ležiaci v bezprostrednej blízkosti svahu.