Nemáte parťáka na turistiku? Tipy, ako ho zohnať

Do hôr sa chodí ľahšie viacerým ako samému. Nezáleží na tom, či sa vydáte zdolávať nadmorské výšky vo dvojici alebo v skupine, jedno je isté – viac ľudí pokope so sebou prináša nové zážitky, vtipné momenty a utužovanie  priateľstiev.

Čaro sociálnych sietí

So sociálnymi sieťami je všetko jednoduchšie. Otvárajú nám nespočetné množstvo príležitostí a vďaka nim budujeme nové kontakty. Práve sociálne siete sú jednou z najrýchlejších možností ako zohnať parťáka na turistiku.

Napíšte status

Zoberme si za príklad len taký Facebook. Priatelia, ktorých na ňom máme, sa dajú rátať na desiatky, u niektorých na stovky. Prostredníctvom Facebooku zdieľame so svetom naše pocity a oboznamujeme náš okruh známych o novinkách z nášho súkromia. Paradoxom je, že vďaka sociálnym sieťam sa oveľa menej socializujeme. A niečo na tom bude. Však, kedy naposledy sme my alebo niektorý z našich virtuálnych priateľov napísali status „Turistika túto sobotu – pridá sa niekto?“ Pritom napísať podobnú vetu nič nestojí a získate tým viac – možno natrafíte na rovnakého nadšenca pre turistiku.

partak-na-turistiku

Hľadajte v skupinách

Staré známe, kto hľadá, nájde, platí rovnako aj v prípade parťákov na turistiku. Na Facebooku existuje viacero skupín, v ktorých sa združujú milovníci turistiky aj ľudia, ktorí si vyjdú do hôr iba sporadicky, ale z času na čas ich láka väčšie dobrodružstvo. Napríklad v skupinách ako Parťák na hory alebo Turistika na Slovensku sa môžete pochváliť fotkami z vašich výletov, zbierať cenné rady, ktoré miesta sa oplatí navštíviť, alebo nájsť partiu na hory.

Zapíšte sa do klubu

Takmer v každom meste alebo väčšej obci existuje turistický klub, do ktorého sa môže zapísať ktokoľvek, kto má čas a chuť na výlet po Slovensku. Turistické kluby spadajú pod občianske združenie Klub slovenských turistov (KST). Kalendár turistických akcií organizovaných klubmi nie je iba pre náročných. Pestrý program zahŕňa okrem vysokohorskej turistiky aj vodnú a lyžiarsku turistiku, cykloturistiku a rôzne spoločenské akcie, ako otvorenie a záver turistickej sezóny alebo plesy turistov. Vďaka členstvu v klube sa môžete zúčastniť turistickej akcie priamo vo vašom meste alebo si vybrať z celoslovenských turistických podujatí na stránke KST.

partak-na-turistiku

V práci, v škole

Buďte rozhľadení a hľadajte príležitosti na turistiku aj tam, kde by ste ich možno nečakali. Malú partiu môžete pokojne vytvoriť s vašimi kolegami z práce. Je predsa príjemné stráviť spoločné chvíle mimo pracovných povinností.

Možnosti, kam vyjsť na turistiku, ponúkajú svojim študentom tiež stredné a vysoké školy. Väčšinou to nie je zadarmo a mladí za členstvo v turistickom krúžku získajú body navyše alebo kredity potrebné na úspešné ukončenie semestra. Dobrý pocit a to, že spravíte niečo pre svoje zdravie, je len bonusom.

Máte tipy na nejaké skupinové výstupy či turistiky, ktorými by ste mohli inšpirovať osamelých turistov? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch.