Naučte deti lyžovať, aj keď nie ste lyžiari – dáte im výhodu

0
1733
naucte-deti-lyzovat

Na väčšine územia Slovenska to ešte pred pár dňami pripomínalo skôr bláznivé aprílové počasie než blížiace sa Vianoce, no konečne sa Mrázik začal činiť a vyčaroval čarovnú zamrznutú krajinu. Výnimkou, samozrejme, nie sú ani slovenské hory, pričom pri pohľade na ne doslova sála pravá zimná predvianočná atmosféra. Je už len na vás, či ju budete „zachuchlaní“ v deke nasávať spoza okna pri teplom čaji, alebo s vyštípanými lícami rovno na svahu. Rada od nás znie – vyberte sa s rodinou do hôr, detičky prihláste do lyžiarskej či snowboardovej školy, a zatiaľ čo sa im budú venovať skúsení inštruktori, vy si vychutnáte wellness či len tak jeden druhého.

deti a lyzovanie

Pohybom na svahu  k zdravému telu

To, že každá fyzická aktivita je prospešná, už snáď ani netreba nijak zvlášť zdôrazňovať. Aké účinky má však na naše fyzické a psychické zdravie lyžovanie či snowboarding (a to aj z pohľadu dlhodobého horizontu)?

Lyžovanie je výbornou cestou k zlepšeniu fyzickej kondície; najvýraznejšie posilňuje horné a dolné končatiny – dospelý alebo i dieťa tak už v mladom veku získa výhodu silných rúk a nôh, ktorú môže využiť pri ďalších športoch. Ak máte správnu techniku, vaše telo dokáže spáliť 350 až 500 kalórií za hodinu, čo v reálnom živote znamená, že hodinou lyžovania vypotíte 150-gramovú porciu hranolčekov alebo jednu sladkú čokoládovú tyčinku.

deti-a-lyzovanie

Okrem toho blahodarne prispieva k rozvoju koordinácie a pohotovejších reakcií, tréningu motoriky a zlepšovaniu rovnováhy. Z pozitívnych efektov tohto bieleho športu za zmienku rozhodne stojí posilnenie obehového (kardiovaskulárneho) systému, regulácia látkovej výmeny, redukcia hladiny cholesterolu a posilnenie imunitného systému. Snowboarding zvyšuje flexibilitu celého tela, rovnako ako zjazdové lyžovanie prispieva k formovaniu rovnováhy, a už za hodinu na snowboarde môžete spáliť až 450 kalórií.

… a zdravému duchu v ňom

Či už sa postavíte na snowboard alebo na lyže a vydáte sa v ústrety zasneženému svahu, účinok na vašu psychickú pohodu bude zaručený. Aktívnym pohybom na čerstvom horskom vzduchu vám telo začne vyplavovať endorfíny (hormóny šťastia), stúpne hladina adrenalínu v krvi a s ním i hladina glukózy a mastných kyselín. Nielenže vaše svaly dostanú viac energie, ešte si to aj viac užijete a starosti a stres z každodenného života vám jednoducho „vyfučí“ z hlavy.

Ďalšou nezanedbateľnou výhodou je, že vaše dieťa bude tento šport ovládať a bude sa mu môcť venovať aj v neskoršom veku. Či už na lyžiarskom výcviku organizovanom školou, alebo môže na hory chodiť s partiou kamarátov.

deti-a-lyzovanie

Lyžiar – nelyžiar, obráťte sa na profesionálneho inštruktora

Dôvodov, prečo by ste chceli svoje ratolesti priučiť lyžovaniu, môže byť viacero. Možno si uvedomujete výhody a pozitívne účinky lyžovania na zdravie vášho potomka alebo ste i vy sami aktívnymi lyžiarmi, alebo presný opak, nikdy ste sa zimným športom nevenovali a vašim deťom chcete umožniť získať aj takúto zručnosť. Nech je to tak či onak, nemali by ste brať trénerstvo do svojej réžie, ale obrátiť sa radšej na profesionálneho inštruktora, ktorý presne vie, ako kurz vystavať tak, aby bol efektívny, či už vzhľadom na predispozície, osobnosť a vek dieťaťa. A okrem toho – odborníci sa zhodujú, že je pre dieťa silnejšou autoritou než samotný rodič a taktiež, že trénovanie v kolektíve rovesníkov prináša výrazný benefit, najmä, ak je v tréningovej skupine šikovné dieťa, od ktorého môže váš potomok odpozorovať správnu techniku a nájsť v ňom vzor. Takže žiadne spúšťanie sa po svahu s dieťaťom medzi svojimi lyžami alebo hodiny úmorného teoretického poučovania.

deti-a-lyzovanie

Kam na svah?

Ak stavíte na overené klasiky, akými sú Jasná, Tatranská Lomnica či Štrbské Pleso, určite nebudete sklamaní. Práve v spomenutých lyžiarskych strediskách sú zriadené špeciálne lyžiarske škôlky a arény pre začiatočníkov s vlastným pásovým vlekom. Pri odpočinku v horúcej saune si tak môžete byť istí, že sú vaše deti v bezpečí, že im nehrozí kolízia so skúsenejšími lyžiarmi či snowboardistami, a že sa pod koučingom skúsených inštruktorov nepriučia len správnej technike lyžovania, ale nadobudnú aj bezpečnostné zásady správania sa na zjazdovkách. Či majú 3 roky (čo je ideálny vek pre začatie s lyžovaním) alebo 11, nemusíte mať strach o efektivitu a komplexnosť výučby, keďže detičky trénujú v kategóriách a všetkým sa dostáva individuálny prístup.

deti-a-lyzovanie

Lyžiarske či snowboardové vybavenie je nákladnejšou položkou najmä z toho dôvodu, že deti rýchlo rastú a treba ho často vymieňať. Vybavenie skúste dieťaťu požičať od známych alebo využite možnosť požičovní, ktoré nájdete takmer v každom lyžiarskom stredisku.

A čo je kľúčom úspechu? Odpoveď znie: „škola hrou – štýl, ktorý si inštruktori razia. Veď predsa dieťa je najživší tvor, tak nech sa v jeho hravých úprimných očkách premení zasnežený strmý kopec na kopec zábavy.