Na hory so psom – čo by ste mali vedieť?

0
9524

Výlety do prírody v spoločnosti štvornohého kamaráta predstavujú vzácne spoločne strávené chvíľky a utuženie odvekého priateľstva človek – pes. Pozrite sa, kam môžete vyraziť so svojím psím miláčikom a čo by ste nemali zabudnúť so sebou zobrať. Horská turistika bude pre chlpáča odmenou, preto neváhajte a naplánujte si výlet do prírody.

Tip: Momentálna situácia nás drží doma, no je dobré zbierať inšpiráciu na výlety na neskôr. Budete pripravení a budete vedieť, kam sa môžete so psíkom vydať. Na miesta v prírode, kde sa nezdržuje veľa ľudí, sa môžete, samozrejme, vybrať aj teraz.

Túra nie je pre každého psa

Pes je tvor, ktorý k životu potrebuje každodenný pohyb. Napriek tomu horská turistika nie je vhodná pre každého chlpáča, čoho sú si skúsení psíčkari vedomí, no mnohí novopečení majitelia psíkov ich sily často krát preceňujú. Svojho miláčika by ste nemali „ťahať“ na náročné túry, pokiaľ má zdravotné problémy. Psíka by ste mali nechať doma, ak trpí artritídou, srdcovými alebo inými závažnými ochoreniami. Nadmerná záťaž na ceste za vaším cieľom môže totiž viesť k zhoršeniu jeho zdravotného stavu. Ak si chcete byť stopercentne istí, že vášmu psíkovi turistika neuškodí, dajte na radu zverolekára. Svojho psíka neberte na dlhé prechádzky ani v prípade, že nie je na dlhší pohyb zvyknutý. Najskôr začnite pozvoľna, kratšími trasami. Na dlhšie sa vydajte, až keď nadobudne lepšiu kondičku.

pes-vodzka-vyhlad-retriever-skaly-priroda-prechadzka

Vedeli ste, že? Pohyb psov po chodníkoch na území Tatranského národného parku je už dlhodobo diskutovanou témou. Psy do Tatier môžu, ale musia byť na vodiacom remeni a mať ochranný košík. Prísnejšie podmienky platia v chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany – tu platí zákaz voľného púšťania, vodenia a nosenia psov.

Čo si zbaliť do batoha

Pred tým, ako vyrazíte do prírody so svojím chlpáčom, musíte si dôkladne premyslieť, čo si na túru zoberiete. Nejdete predsa sami, ale aj so psíkom, ktorý sa bez niektorých vecí skrátka nezaobíde.

  1. Vôdzka a náhubok, pokiaľ si to turistická trasa vyžaduje. Aj keď je psík priateľský a neškodný, pravidlá je nutné dodržiavať a treba byť tolerantný k turistom, ktorí možno majú strach zo psov.
  2. Niečo pod zub. Pod ten váš, ako aj pod tesák vášho „parťáka“. V batohu by ste si mali navyše vyhradiť miesto na obľúbené maškrtky.
  3. Voda a miska na vodu, ktoré sú na túre nevyhnutnosťou.
  4. Špeciálna obuv, a to nielen pre vás, ale aj pre vášho psíka. Pokiaľ máte topánky určené pre vášho štvornohého miláčika, nezabudnite mu ich zbaliť. Špeciálna obuv mu v náročnom teréne ochráni labky.
  5. Lekárnička. Zranenia sa nevyhýbajú ľuďom ani psom, preto je dobré mať poruke výbavu na základné ošetrenie – obväz, prípadne dezinfekciu.
  6. Vrecká. Ak si psík uľaví veľkou potrebou, nepatrí sa nechávať po sebe neporiadok.

Tri tipy na túry so štvornohým kamarátom

Ľahká túra: Štrbské pleso – Popradské pleso

Túra zo Štrbského na Popradské pleso patrí medzi tatranskú klasiku. Obzvlášť si ju pochvaľujú psičkári. Mierne stúpanie zvládnete bez problémov vy aj váš štvornohý priateľ. Turistický chodník je vyhľadávaný v každom ročnom období aj preto, že je upravený a dosť široký na to, aby ste si počas prechádzky lesom mohli kde-tu dopriať pauzu. V cieli vašej túry na vás čaká nádherné prostredie Popradského plesa a možnosť občerstvenia v rovnomennej chate.

strbske-pleso-pes-muz-tura-priroda-vysoke-tatry

Tip: Samostatnou kapitolou je prenocovanie so psíkom. Kým niektorí psičkári nedajú najmä v teplých letných mesiacoch dopustiť na noc v „spacáku“ pod hviezdami, iní uprednostňujú pohodlie za stenami hotela. Práve hotelov, v ktorých vás ubytujú aj so štvornohým kamarátom, pribúda čoraz viac. Dog friendly hotely, ako sa nazývajú, nájdete roztrúsené po celom Slovensku a poskytujú najvyšší možný komfort pre psíkov aj pre ich pánov. Príjemný oddych vo vysokohorskom prostredí a špičkovú starostlivosť o vášho psieho spoločníka máte zaručené napríklad aj v hoteli FIS na Štrbskom plese, ktorý je dokonca prvým dog friendly hotelom v Tatrách.

Stredný trek: Šumiac – Kráľova hoľa

Ospevovaná a legendami opradená Kráľova hoľa patrí k jedným z najnavštevovanejších vrchov Nízkych Tatier. Turistov sem vábi nielen krásny výhľad, ale aj pramene najväčších slovenských riek (Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron). Ako najľahšia výstupová trasa sa odporúča horská cesta z dediny Šumiac. Výstup po nej vám zaberie približne tri hodiny.

kralova-hola-vyhlad-nizke-tatry-turistika-lesy-obloha-priroda
Zdroj: hikemates.com

Zrúcaniny hradov

Urobte si výlet s chlpáčom a spoznajte históriu slovenských hradov. Väčšina miest, kde sa písali dejiny a ktorých zašlú slávu pripomínajú už len zrúcaniny, je prístupná aj pre štvornohých priateľov. Navštíviť môžete Pustý hrad nad Zvolenom, Čierny hrad v pohorí Tribeč, Kapušiansky hrad v Slanských vrchoch a mnohé ďalšie starobylé skvosty na Slovensku. Keď si do batoha pribalíte aj kúsok slaniny, isto nájdete v blízkosti historickej ruiny vyhradené miesto, kde si ju môžete opiecť a zamaškrtiť si.