Jarnú lyžovačku stále stíhate. Kam sa oplatí vyraziť?

0
966

Povedzme si pravdu. Prílev endorfínov po zdolaní svahu, hrejivé lúče slnka na tvári, čistý horský vzduch, pohľad na bielu panorámu ako z maliarskeho plátna – existuje väčší relax? Aj vám sa zrazu zacnelo po tom pocite? Tak zbaľte výbavu (poprípade aj rodinu) a hor sa na jarnú lyžovačku! Uprednostňujete Nízke alebo Vysoké Tatry? Slovenské alebo zahraničné strediská? Lyžovanie alebo skôr alternatívne aktivity, ako napríklad sánkovanie? Možností je neúrekom.

Tak ktoré – Vysoké či Nízke?

Voľba mnohých nadšencov lyžovania či snoubordingu v Nízkych Tatrách je jasná – Jasná, najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku, do ktorého môžete vyraziť, či ste úplní začiatočníci, skúsení lyžiari, či lyžiari samotári, teda freerideri, ktorí dajú radšej prednosť pohybu ďaleko od davu. Keďže stredisko disponuje všetkými typmi tratí, od modrých až po čierne, môžete si zvoliť svoje tempo, svoj štýl.

(Foto: Marek Hajkovský)

Vo Vysokých Tatrách sú zárukou kvality lyžiarske strediská v Tatranskej Lomnici či na Štrbskom Plese. Ak idete po „naj“ a chcete si zajazdiť na najdlhšej zjazdovke na Slovensku a zároveň najvyššie položenej zjazdovke v strednej Európe, do navigácie naťukajte súradnice Tatranskej Lomnice – pripravených je 12 tratí a voľba je len na vás podľa toho, za akých skúsených lyžiarov sa považujete. Krásny výhľad a široké červené zjazdovky nájdete na Štrbskom Plese. Ale, samozrejme, nielen to.

Tatranská Lomnica

Priaznivci bežkovania ocenia bežecké trate s celkovou dĺžkou 18 km. Ak vás viac než samotné lyžovanie bavia alternatívne zábavné aktivity ako snowtubing, skifox, snowbike, snowscoot či staré dobré sánkovanie, vyberte sa do Starého Smokovca.

TIP: Najvýhodnejšiu cenu skipasu dostanete prostredníctvom nákupu cez e-shop GoPass – jednak už nemusíte čakať v dlhých radoch pred pokladnicami, jednak je takáto kúpa lacnejšia než priamo na mieste. Dokonca čím väčší časový predstih, tým nižšia cena. S využívaním GoPassu však súvisia i ďalšie benefity – za každé minuté euro sa vám pripisujú body, ktoré môžete okamžite premeniť na zľavy alebo si ich šetriť a následne získať odmenu vo forme skipasu zadarmo či akvatiketu, alebo vstupenky do sauny.

Pre zmenu zahraničné lyžiarske stredisko?

Ak nechcete cestovať veľmi ďaleko, ale radi by ste si skúsili aj podmienky a štandard lyžiarskych stredísk mimo Slovenska, naplánujte si jarnú lyžovačku napríklad u niektorých z našich susedov. Čoraz atraktívnejšími voľbami lyžiarov sú Poľsko alebo rakúske Alpy. A čo napríklad rovno alpské stredisko na ľadovci? Znie to dobrodružne?

Rakúske lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher v jedinej ľadovcovej oblasti Korutánska ponúka zjazdovky všetkých náročností. Medzi najpopulárnejšie patrí takmer 7 km zjazd, ktorý obľubujú na tréningy aj reprezentační lyžiari. Lyžiar-nelyžiar, nádherná scenéria 28 vrcholov z panoramatickej reštaurácie v nadmorskej výške 2 800 m n. m. uchváti každého.

Stredisko Mölltaler Gletscher

Len o 20 km ďalej leží lyžiarsky areál Ankogel Mallnitz s perfektnými terénmi poväčšine nad hranicou lesa. A dôležitá informácia – strediská využívajú spoločný skipas, takže ideálna možnosť okúsiť lyžovačku tam i tam.

Areál Ankogel Mallnitz

poľských Beskydách pri meste Szczyrk, ktoré je len polhodinku od slovensko-poľských hraníc, leží stredisko, ktoré poskytuje dostatočne dlhé zjazdovky – tá najdlhšia má 5,3 km – a disponuje multifunkčnou budovou, ktorá ponúka kompletné služby. Takže či vám chýba prilba, lyže alebo len niečo (tekuté) na zahriatie, tu nájdete všetko.

Stredisko Szczyrk (Foto: Jacek Żur)
TIP: Ak ste súťaživí a s partiou kamarátov si radi zmeriavate sily, služba GoPass ponúka prehľad štatistík, a to už hodinu po lyžovačke. Nevidíte len svoje úspechy a čísla, tzn. koľko kilometrov ste najazdili či aké prevýšenie ste prekonali, ale aj to, ako sú na tom vaši súperi (kamaráti). Nalyžované kilometre môžete zároveň v rámci Ski Challenge premeniť na body a následne na odmeny.

Snehové podmienky vo všetkých menovaných strediskách sú momentálne veľmi dobré. Nuž, jar už klopká na dvere, tak hor sa na hory na tú vašu ideálnu jarnú lyžovačku.