Doliny Nízkych Tatier – čo ste o nich nevedeli a prečo ich navštíviť

Skutočné poklady Nízkych Tatier sa ukrývajú v dolinách. Spletité jaskyne, nezabudnuteľné výhľady, rozprávkové vodopády či záhadné Hučiaky sú len zlomkom toho, čo si príroda pre človeka v týchto miestach pripravila. Pozreli sme sa preto na najväčšie perly nízkotatranských dolín a zostavili sme rebríček šiestich, ktoré sa do konca letnej sezóny ešte oplatí navštíviť.

Demänovská dolina – jaskyne nám závidia aj v zahraničí

demanovska-dolina-vyhlad-nizke-tatry
Demänovská dolina

Najznámejšia a najnavštevovanejšia dolina Nízkych Tatier priláka každý rok nespočetné množstvo návštevníkov z celého sveta. V horúcich letných mesiacoch tu nájdete príjemné schladenie v preslávených Demänovských jaskyniach, očarujúcou scenériou si vás podmaní Vrbické pleso a v zime si prídete na svoje na lyžiarskych svahoch strediska Jasná. Pohľad na krásy doliny si môžete rovnako vychutnať z okolitých kopcov, napríklad z Chopka, na ktorý vás pohodlne vyvezie lanovka.

vrbicke-pleso-nizke-tatry-najvacsie-jazero-kacice
Vrbické pleso

V liptovskom regióne sa oplatí vidieť významné architektonické dielo – artikulárny evanjelický kostol Svätý Kríž.

artikularny-kostol-svaty-kriz-liptov
Artikulárny kostol Svätý Kríž

Vajskovská dolina – utajená krása

vajskovska-dolina-kopce-zelena-priroda

Klenot Nízkych Tatier, ako sa dolina často označuje, sa rozprestiera v južnej časti pohoria. Vzhľad doliny v minulosti formovali horské ľadovce, ktoré sa podpísali na jej skalnatom ráze. Preteká ňou Vajskovský potok, ktorý v doline tvorí pôsobivý, na druhej strane však mnohým neznámy Vajskovský vodopád. Dostupný je z horárne Črmné v rekreačnom stredisku Krpáčovo.

vajskovsky-vodopad-nizke-tatry
Vajskovský vodopád

Jánska dolina – dolina, ktorá nemá konca

janska-dolina-nizke-tatry-hreben-zelena-priroda
Jánska dolina

„Dlhá, ale krásna“, to je myšlienka, ktorá sa vynorí návštevníkom pri prechode Jánskou dolinou. Úctyhodných vyše 15 kilometrov lemujú krasové priepasti a množstvo jaskýň, z ktorých sprístupnenou je jediná Malá Stanišovská. Východiskovým bodom turistických trás je obec Liptovský Ján. Lákadlom pre skúsených milovníkov aktívneho oddychu je výstup na Chatu M. R. Štefánika.

Obec Liptovský Ján sa pýši termálnymi prameňmi, kúpaliskom, historickými kaštieľmi a kostolom sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia.

Bystrá dolina – relax v krásnom prostredí

bystra-dolina-nizke-tatry-vychod-slnka
Bystrá dolina (Foto: Tomáš Šereda)

Nenáročné trasy a ľahko prístupné strediská (Tále, Srdiečko, Kosodrevina) robia z doliny turisticky atraktívne miesto. Aj preto je táto lokalita ako stvorená na oddych pred každodennými starosťami. Atmoféru idylickej prírody navyše dopĺňa riečka Bystrianka. Okrem milovníkov turistiky sa na Táloch každoročne stretávajú golfoví nadšenci, aby si zmerali sily v početných turnajoch.

bystrianska-jaskyna-bystra-nizke-tatry-horehronie-speleoterapeuticka-liecba
Bystrianska jaskyňa

Prostredie Nízkych Tatier je bohaté na krásy podzemného sveta. Preto pri najbližšej návšteve nevynechajte prehliadku Bystrianskej jaskyne.

Ludrová dolina – z Hučiakov na Salatín

nizkotatransky-salatin-ludrova-dolina-nizke-tatry
Nízkotatranský Salatín (Foto: Kajo Polák)

Nachádza sa v blízkosti rovnomennej obce neďaleko Ružomberka. Svoju pozornosť si získala najmä nádherným kaňonom Hučiaky a pútajúcimi skalnými útvarmi. Značený turistický chodník z dedinky cez kaňon vás spoľahlivo dovedie na vrchol kopca Salatín. Odmenou pre vás budú úžasné výhľady.

Bocianska dolina – naprieč Nízkymi Tatrami

bocianska-dolina-nizke-tatry
Bocianska dolina

Krásu Nízkych Tatier si naplno vychutnáte pri prechode rozsiahlou Bocianskou dolinou. Trasu z Malužinej cez sedlo Čertovica až do Podbrezovej obľubujú najmä cyklisti, ktorí sa počas cesty môžu občerstviť v mnohých motorestoch.

Zapamätajte si:

  • Demänovská dolina je často navštevovaná rodinami s deťmi pre ľahkú dostupnosť a nenáročnú turistiku.
  • Na Chopok sa môžete vypraviť pohodlne lanovkou.
  • Jánska dolina sa považuje za najdlhšiu v Nízkych Tatrách.
  • Vo Vajskovskej doline sa nachádza takmer zabudnutý 9-metrový Vajskovský vodopád.