Cykloturistika Nízke Tatry: ponúka trasy pre každého

Banner: TATRA MOUNTAIN GUIDE: Malý sprievodca veľkými horami

Napadlo vám už niekedy, že by ste si svoje výlety do hôr radi trochu spestrili a dôverne známe nohy ochotne vymenili za dve kolesá? Nech už sú pre vás pobyty v horách akokoľvek pravidelné (alebo, naopak, nárazové vtedy, keď sa vám v kalendári po dlhom čase objaví biele miesto), asi by ste neprotestovali proti malej zmene v podobe bicykla. Bicykel je naozaj príjemnou zmenou, ktorá preverí vaše odhodlanie cestou nahor, no vzápätí sa vám odmení pohodlnejším a rýchlejším zjazdom. V prípade, že ste ešte stále za, osedlajme spoločne svoje „bajky“ a vydajme sa na potulky po našom druhom najvyššom pohorí, po Nízkych Tatrách.

Trail na Chopok

V Nízkych Tatrách je práve Chopok (a to aj vďaka výstavbe stanice lanovky) cyklistickým míľnikom. Je to totiž najvyššie položené miesto, na ktoré je možné dostať sa na dvoch kolesách bez nutnosti tlačenia alebo prenášania bicykla. Trasa na vrchol však nie je to pravé pre víkendových cyklistov a výber stopy je na mnohých miestach náročný vzhľadom na skaly rôznych veľkostí. Ťažký je najmä zjazd, ktorý miestami dosahuje hodnotu 20 % klesania. Ak si však na toto dobrodružstvo trúfate, jednoznačne neoľutujete.

cyklotrasa-chopok-nizke-tatry

Trasa s dĺžkou 6,8 kilometra sa začína v sedle Biela púť v nadmorskej výške 1117 metrov. Prevýšenie, ktoré prekonáte, teda atakuje hranicu 900 výškových metrov v náročnom teréne. Zo sedla sa začína plynulé stúpanie po asfaltke, ktorú pri chate Koliesko vystrieda spevnená lesná cesta, stúpanie však pokračuje. Zhruba po dvoch kilometroch vás trasa odmeňuje prvými výhľadmi z Rovnej hole. Lenže od cieľa vás delí viac než 500 výškových metrov, ktoré nastúpate na menej než troch kilometroch. Čaká vás tá pravá drina.

chopok-nizke-tatry

Strmý svah vedúci k Lukovej je samozrejme zmiernený serpentínami, no zmenu stúpania takmer iste pocítite. Na nasledujúcom kilometri vás čaká ešte niekoľko ostrých zákrut, ktoré vás privedú až k hornej stanici lanovkovej dráhy na Chopku. V prípade, že ste túto trasu zvládli, otvára sa vám výhľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, v priaznivom počasí uvidíte masív Vysokých Tatier, Liptovskú Maru a v neposlednom rade aj Chočské vrchy. Nádhera, však?

cyklotrasa-chopok-nizke-tatry

Otočka na Kráľovej holi

Tortúra v podobe viac než kilometrového výškového rozdielu na trase z dedinky Šumiac na Kráľovu hoľu sa začína priamo na šumiackom námestí. Niet sa však čoho báť – stúpanie je na celom úseku rovnaké a po pár úvodných kilometroch si naň zvyknete. Cesta sa začína zelenou cyklotrasou s asfaltovým povrchom, ktorý sa kúsok za dedinou končí, a ďalej pokračuje akýmsi hybridom poľnej cesty a turistickej trasy.

kralova-hola-cyklotrasa-nizke-tatry

Konštantným stúpaním, sledujúc zelenú značku, sa po štyroch kilometroch dostanete ku križovatke cyklotrás a pokračujete ďalej po žltej trase, ktorá vás privedie až na vrchol. Príjemným osviežením po ceste je prameň Zubrovice, a to hlavne počas horúceho leta. Neďaleko od prameňa, po traverze masívu Kráľovej hole sa vám otvára krásny výhľad na Vysoké Tatry, ktorý vás neopustí po zvyšok výšľapu. Trasa sa asi kilometer pred cieľom zatočí prudko doľava a vy viete, že od vrcholu vás delia už len posledné minúty.

cyklotrasa-kralova-hola-nizke-tatry

Cyklotrasa na vrchol Kráľovej hole je celkovo 12 kilometrov dlhá a v závislosti od vašej kondície sa jej zdolanie môže pohybovať medzi 1,5 až 3 hodinami. Zjazd je, samozrejme, o poznanie rýchlejší, no ani pri masívnom „krajinkovaní“ vám nezaberie viac než hodinu.

Z Východnej k nádrži Čierny Váh

Cyklotrasa sa začína neďaleko železničnej stanice Východná, ktorá je od rovnomennej obce vzdialená takmer 4 kilometre. V prípade, že do Východnej pricestujete autom, parkovanie je možné aj neďaleko stanice.

cierny-vah-cyklotrasa-nizke-tatry

Začiatok trasy vedie poväčšine lesnou cestou, avšak v kvalite, ktorá nediskriminuje ani trekové bicykle. Trasa nás miernym stúpaním privedie k čistinke s poľovníckym posedom, odkiaľ je stúpanie o čosi strmšie, no v nádhernom prostredí so sviežou vôňou ihličnatého lesa. Onedlho sa však trasa križuje s asfaltovou cestou, ktorá vedie k nádrži z neďalekej osady Svarín. Asfaltový povrch je prekvapivo kvalitný, a teda vhodný aj pre cestné bicykle. Cyklotúra k nádrži nie je nijako náročná ani stúpaním, ani svojou dĺžkou.

Z osady Svarín trasa k nádrži nepresahuje dĺžku 8,5 kilometra s prevýšením 480 metrov, preto je zvládnuteľná dokonca aj pre rodiny s deťmi. Zo železničnej stanice Východná trasa meria bezmála 10 kilometrov s výškovým rozdielom 620 metrov.

cierny-vah-cyklotrasa-nizke-tatry

Cyklotúra ponúka scenérie doplnené o výhľady na Západné, Vysoké aj Nízke Tatry. V prípade, že ste nablízku a máte voľných pár hodín, naozaj vrelo odporúčame absolvovať tento príjemný výstup.