Najkurióznejšie prípady horských záchranárov

Horskí záchranári sa nezastavia. Deň čo deň majú plné ruky práce pri pomáhaní turistom, ktorí sa v horách dostali do šlamastiky. Ratujú zblúdených turistov, turistov trasúcich sa pred búrkou, nasadzujú vlastné životy pri pomoci raneným, či dokonca pomáhajú zvieratkám pri zostupe z tatranských končiarov. Našťastie sa v množstve smutných situácií nájdu aj netradične vtipné, na ktoré sa v centrále záchranárov bude ešte dlho spomínať.

„Potrebujem odvoz, zavolám si vrtuľník“

horsky-zachranny-vrtulnik
(Ilustračná foto)

Nielen zranení volajú vrtuľník. Takýto „super“ nápad dostalo už viacero zdravých turistov, ktorí sa iba potrebovali dostať bližšie k svojmu cieľu. Väčšinou si chceli skrátiť zostup z tatranských končiarov alebo ich zastihla noc, a preto si zavolali na odvoz vrtuľník.

„Stratený“ Angličan v Malej Fatre

zachranna-akcia-v-malej-fatre
(Ilustračné foto: HZS SR)

Záchranárov v malofatranskej obci Štefanová zmobilizoval istý obyvateľ, u ktorého si turista z Anglicka odložil pred víkendom batožinu a celú piatkovú noc sa po ňu nevrátil. Z oprávnených obáv sa napokon vykľulo nedorozumenie. Mladíka z Anglicka zlákala Žilina, kde prenocoval, a podľa jeho slov netušil, že by ho mohol niekto hľadať. Záchranári spolu s ambasádou tak mohli zastaviť pátranie.

V poľovníckom zrube

polovnicka-chata-zrub-v-lese
(Ilustračná foto)

Vo Fatre ešte ostaneme. Ďalší prípad nahlásili na HZS poľovníci, ktorých v zrube prekvapila hluchonemá pani. Tá s poľovníkmi odmietla komunikovať a dožadovala sa polície. Napokon vysvitlo, že pani pôvodom z Česka zrub svojvoľne obývala už dlhšie.

Nocľah u záchranárov

Na svoj výlet do Vysokých Tatier so šťastným koncom budú do konca života určite spomínať aj Česi, ktorí z vysilenia nevládali pokračovať do Mengusovského sedla. Noc sa blížila, preto zavolali na pomoc záchranárov. Uprostred noci ich našli poľskí kolegovia z TOPR-u a po polnoci doviezli na slovenskú stranu. Keďže Česi nemali v Tatrách zarezervované ubytovanie, slovenskí záchranári im ponúkli prenocovanie v stredisku.

Turistov prekvapila tma

Posledným a častým prípadom, keď turisti potrebujú pomoc, je, že ich zastihne tma. Nastávajúci večer prekvapil aj dvoch slovenských turistov v Slovenskom raji, ktorí sa stratili, a preto zavolali záchranárov. Tí im radili telefonicky a napokon ich odviezli na Pílu k vlastnému vozidlu.

nocna-patracia akcia-turistika-zachranari
(Ilustračná foto HZS SR)

Stále platí, že pri vážnejších úrazoch nie je všetko nešťastným dielom prírody, ale turisti sami podcenili silu hôr. Medzi najčastejšie prehrešky, pre ktoré už nejeden záchranár musel riskovať vlastný život, patria:

  • Nevhodná obuv – Žiaľ, neraz sa na vysokohorskú turistiku vyberú ľudia v teniskách, letných žabkách, dokonca poniektoré odvážne dámy aj v lodičkách. Správnou obuvou do hôr sú špeciálne vyššie topánky určené na turistiku s nešmykľavou podrážkou.
  • Chýba teplé oblečenie – Keďže počasie v horách sa mení z hodiny na hodinu, do ruksaku si zbaľte teplé oblečenie – bundu (najlepšie nepremokavú), náhradné ponožky, pršiplášť a čiapku. Znie to možno ako paradox, ale sneh vás môže prekvapiť aj v lete, preto nájdite v batohu miesto aj rukaviciam.
  • Neskoré vstávanie – Plánujete zdolať Kriváň? V tom prípade nespite v pohodlnej hotelovej izbe do desiatej. Na túru treba vyraziť čím skôr, aby vás popoludní nezastihlo zlé počasie.
  • Odbočenie z vyznačených trás – Turistické chodníky v našich horách sú prehľadne značkované. Pred mnohými trasami nájdete upozornenie, aby ste neschádzali z chodníkov. Nerešpektovanie tohto pokynu so sebou prináša časté zranenia.
  • Chýbajúce turistické paličky – Paličky rozhodne nie sú len pre staršiu generáciu. J Pomáhajú vám držať stabilitu pri výstupe a najmä zostupe. Určite ich oceníte, keď budete unavení schádzať z kopcov.

Zapamätajte si:

  • Číslo na Horskú záchrannú službu je 18 300.
  • Nepodceňujte počasie v Tatrách a na túry vyrazte skoro ráno.
  • Vrtuľník volajte len pri vážnych úrazoch, nie ako dopravný prostriedok na skrátenie si trasy.