Forest Skis – výnimočná značka lyží spod Tatier

0
3320

Keď do práce vložíte srdce, úspech sa dostaví rýchlo. Nemusíme ani zájsť ďaleko, aby sme naplnili toto tvrdenie. Jedinečné lyže spod Tatier Forest Skis, ktoré sa zrodili z lásky k lyžovaniu a prírode vďaka chalanom z Liptovského Mikuláša, sú dostatočným hmatateľným dôkazom. O tom, že Slovensko je krajinou šikovných ľudí, vás presvedčí príbeh značky bratov Devečkovcov.

Od záľuby k podnikaniu

Kto očakáva veľkovýrobňu pod Tatrami, zostane prekvapený. Chod celej firmy zabezpečujú dvaja bratia Viktor a Jakub spolu s Viktorovou priateľkou Broňou. Ako sami bratia hovoria, všetko sa začalo vášňou pre lyžovanie a vznikom prvých modelov lyží len tak pre seba. Trojici sa neskôr v dobrom zmysle slova stal osudným výlet do Nórska, kde pri rozhovore s domácim padla reč na lyže zo Slovenska. Nór si objednal desať párov a tak sa vlastne bratom otvorila nová kapitola. Po príchode domov bolo rozhodnuté – svojej záľube sa začnú venovať profesionálne. Aj keď nakoniec tento prvý zákazník z Nórska vyhlásil osobný bankrot a z objednávky nič nebolo, desať vyrobených párov odštartovalo ich vlastnú značku. Počiatočné hobby tak prerástlo do rodinnej firmy, ktorá momentálne sídli v pražskej dielni a dodnes sľubne napreduje.

Okrem lyží vyrábajú aj originálne longbordy a spolupracujú na ďalších projektoch. Na otázku, či sa bratia chystajú potešiť i snoubordistov a ubrať sa pri výrobe aj týmto smerom, odpovedá Viktor: „Dielňa, kde vyrábame lyže, je pôvodne snoubordová dielňa a majú svoju vlastnú značku LTB snowboards, s ktorou sú na trhu už 32 rokov. Preto sa zatiaľ nechystáme robiť vlastné snoubordy alebo splitbordy, ale spolupracujeme na vývoji a možno spolu budeme v dohľadnom čase robiť experimenty aj v tomto segmente.“ Momentálne napríklad pomáhajú ambasádorovi značky, freeriderovi a skúsenému inštruktorovi z Jasnej Michalovi Plichtovi s rozbehom jeho vlastnej značky lyžiarskych palíc s podobným konceptom ako Forest Skis.

Ocenená kvalita

Keďže Viktor s Jakubom sa dlhé roky venovali lyžovaniu a svojej vášni sú stále verní, dobre vedia, čo lyžiar na svahu potrebuje. Lyže spod Tatier sú výnimočné tým, že ich každému zákazníkovi upravia presne na mieru. Každé lyže majú svoje špecifiká. Príkladom sú lyže LOTOR, ktoré sú akýmsi do detailu premysleným vrcholným dielom, a preto jazda na nich naberá úplne iný rozmer. Na prvý pohľad možno vyzerajú súmerne, ale v skutočnosti sú asymetrické. To z nich robí unikát a lyžiar tým získava výhodu. Priamo na svahu si môže vymeniť pravú lyžu za ľavú a vychutnať si lyžovanie v úplne nových podmienkach.

Zaujímavosť: Lyže LOTOR získali Národnú cenu za dizajn 2017 a aj najprestížnejšie svetové ocenenie za produktový dizajn Red Dot Award 2018, ktoré sa udeľuje v nemeckom Essene. Tak ako v prípade ostatných lyží, aj dizajn lyží LOTOR robila Broňa a zaujímavosťou je, že najprv si musela odjazdiť ich prototypy, aby na ne následne vedela navrhnúť dizajn.

Každý názov lyží sa skladá z piatich písmen: LOTOR, VESNA, FROST, SKADI, DRUID, PERUN, ORKAN. Jednotlivé názvy modelov sa vzťahujú na to, ako ktorý model funguje. „ORKAN je naša najväčšia lyža pre najväčších a najvyšších jazdcov a je určená na to, aby mohli jazdiť rýchlejšie, agresívnejšie a výkonnejšie. FROST je určený aj do tvrdých, aj ľadových podmienok, LOTOR je šibalská lyža, keďže v sebe kombinuje dve lyže v jednom páre, DRUID je takisto čarovná lyža na podobnom princípe zameraná na skitouring. A takto to pokračuje aj s ostatnými modelmi,“ odpovedá Viktor na otázku o vzniku názvov lyží. No a na ktorý z modelov je najviac pyšný? „Najviac pyšný som určite na LOTOR, keďže to je koncept, ktorý je úplne nový a závidia nám ho aj veľkí producenti lyží. Ale mojou srdcovkou navždy bude PERUN 186 cm s lastovičkou na konci. Je to pre mňa lyža, ktorú som vytvoril ako prvú, a na tomto type lyží mám odlyžovaných najviac dní vôbec.“

V Satanovom sedle, Vysoké Tatry – lyžiar Ferdinand Hudek (Foto: Simon Trnka)
Zaujímavosť: Jeden z dvoch prvých prototypov freeridových lyží skončil po svojej testovacej jazde pod lavínou. Jazdcovi sa našťastie nič nestalo, pod snehom skončili len jeho lyže a celá výbava. Lyže nebolo možné počas niekoľkých hodín nájsť, podarilo sa to až na druhý deň s detektorom kovov. „Prežili“ to bez ujmy, jazdí sa na nich doteraz.
Zdolávanie prekážok na Chopku. Stredisko Jasná považujú chalani z Forest skis za svoje domovské. (Na fotke: Martin Han, Autor: Kuso Sadrovic)

Slovenské lyže, ktoré si podmanili (takmer) celý svet

Forest Skis veru neostali len na Slovensku. Čoraz väčšej obľube sa tešia aj v zahraničí a zaznamenávajú športové úspechy. „Naše lyže už lyžovali na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Niekoľko ich jazdí v Japonsku, Kanade alebo na Novom Zélande, zákazníkov máme prakticky po celej Európe, máme aj austrálskych klientov alebo napríklad aj ruských,“ vyratúva nové domovy slovenských lyží Viktor. Za najväčšiu hviezdu, ktorá ich obúva, považuje majstra sveta vo freeride Kanaďana Ryana Oakdena.

Prašan v japonskej Hakube. Na fotke francúzsky jazdec Pierre Marchionni. (Foto: Antonin Raso)
Zaujímavosť: Modely Forest Skis sa zúčastňujú rôznych expedícií. Absolvovali už mesačnú expedíciu v Kazachstane či expedíciu do Argentíny a Patagónie s profesionálnym trénerom lyžovania Mariánom Trégerom.
Výprava do Argentíny – Patagónie
Cerro Principal, Argentína – Patagónia
Ferdinand Hudek na výprave v Kazachstane (Foto: Michal Plichta)

Podľa ekologických princípov

Ďalším tajomstvom úspechu lyží spod Tatier je, že sú vyrábané s ohľadom na prírodu – základom je drevo z európskych obnoviteľných zdrojov a použitie ekologických lepidiel. Plusom pri ich výrobe je aj to, že lyže sú vždy zhotovené na objednávku, čím sa znižuje produkcia nadbytočného materiálu. Minimalizovať znečistenie z dopravy sa darí vďaka priamemu predaju cez stránku a ambasádorov.

Zaujímavosť: Samotný názov lyží Forest Skis je spojený so snahou o pomoc pri zalesňovaní národných parkov v Tatrách, najmä tých, ktoré boli zasiahnuté kalamitou.

Všetky naše lyže sú inšpirované snehovými podmienkami v Tatrách, ktoré sú veľakrát veľmi premenlivé a nevyspytateľné. Podľa mňa jedny z najkrajších hôr na svete sú Vysoké Tatry a najkrajší pohľad na ne je z Nízkych Tatier,“ dodáva na záver Viktor.

Vo Vysokých Tatrách (Na fotke: Viktor Novák, Autor foto: Paľo Zbell)

Výrobky z dielne Forest Skis patria k tým, ktoré právom robia z nášho malého Slovenska hrdú krajinu. Ak aj vy uprednostňujete (česko)slovenské výrobky pred zahraničnými, možno sme vás inšpirovali. Ak si nie ste istí a potrebujete viac informácií, chalani z Forest Skis vám ochotne poskytnú konzultáciu.